Poland

Zainspiruj się i stwórz idealną przestrzeń
z Inchem Polonia!

Domek narzędziowy jak nowy

domek(1)
Domek na narzędzia to praktyczny element wyposażenia ogrodu – pozwala nam zarówno na uporządkowanie najpotrzebniejszych narzędzi, jak i ukrycie przed wzrokiem gości i domowników wyposażenia niezbędnego do pracy w ogrodzie. Jednak czy tak funkcjonalny element może być jednocześnie estetyczny? Oczywiście – wybierając odpowiednie produkty mamy szanse z powodzeniem przeprowadzić renowacje, które wpiszą się w estetykę ogrodu. Ciekawym przykładem jest renowacja domku, jaką możemy zobaczyć u Justyny prowadzącej na Instagramie kanał dom pod katalpa. Zrealizowane prace są doskonałym dowodem na to, że wystarczy zaledwie kilka kroków, aby domek narzędziowy stał się ozdobą każdego ogrodu, nie tracąc przy tym na swojej użyteczności!

Lista zakupów

Emalia MIX Drewno Metal

Inne produkty, których będziesz potrzebować:

Na malowanie domku z wykorzystaniem odpowiednich produktów, takich jak Emalia MIX Drewno Metal Inchem Polonia, warto zdecydować się z kilku powodów. Zabieg ten służy przede wszystkim ochronie konstrukcji – odpowiednio zabezpieczony domek dłużej będzie spełniał swoje zadanie, nie poddając się tak łatwo niekorzystnym czynnikom zewnętrznym. Co więcej, formuła tej szybkoschnącej emalii sprawia, że stworzona z jej udziałem powłoka nie zmienia koloru nawet w warunkach bezpośredniego nasłonecznienia i jest odporna na zabrudzenia, a sam produkt obejmuje swoim działanie zarówno drewniane elementy, jak i te wykonane ze sklejki, metalu czy żeliwa.

 

1. Przygotowanie podłoża

Aby przywrócić domek narzędziowy do dawnej świetności, prace powinniśmy rozpocząć od oceny stanu konstrukcji. Należy przyjrzeć się uważnie powierzchni przeznaczonej do renowacji – oczyścić ją z resztek starej farby lub lakieru oraz odtłuścić, wykorzystując w tym celu rozpuszczalnik nanoszony za pomocą delikatnej ściereczki. Przygotowanie podłoża to kluczowy element, którego nie warto pomijać – jego dokładne przeprowadzenie pozwoli nie tylko na równomierne rozprowadzenie emalii, ale także zapewni jej lepszą przyczepność i zminimalizuje ryzyko powstawania przebarwień. Jeśli zdecydowaliśmy się na drewniany domek narzędziowy, dobrym pomysłem będzie wygładzenie jego powierzchni. W tym celu warto sięgnąć po papier ścierny o gradacji w przedziale P150-P200. Równie dobrze możemy jednak sięgnąć po szlifierkę, za pomocą wygładzimy np. ściany domku, a po zakończonej pracy oczyścimy dodatkowo powierzchnię z resztek pyłu.

 

Na tym etapie warto także zwrócić uwagę na pozostałe elementy domku, jeśli je posiada – np. zawiasy, klamki, zamki, okna i okiennice oraz elementy dekoracyjne. Części metalowe należy oczyścić ze śladów rdzy i osuszyć. Przygotowane w ten sposób, zostaną zaimpregnowane na kolejnym etapie działania, co zmniejszy ich podatność na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych – np. wilgoci.

2. Nałożenie pierwszej warstwy emalii

Gdy powierzchnia domku przeznaczonego do renowacji zostanie oczyszczona i osuszona, możemy przystąpić do jej malowania. Na tego typu prace warto wybrać pogodny, bezwietrzny i ciepły dzień – temperatura, w jakiej zaleca się stosowanie produktu, mieści się w przedziale 5-25°C . Emalia MIX Drewno Metal Inchem Polonia powinna być nakładana z wykorzystaniem wałka, pędzla lub agregatu natryskowego. Dbając o równomierne pokrycie powierzchni, możemy nałożyć pierwszą warstwę, którą następnie należy pozostawić do wyschnięcia na czas ok. 2-4 godzin. Na tym etapie warto zabezpieczyć pierwszą warstwą produktu także elementy żeliwne czy metalowe.

3. Nałożenie drugiej warstwy emalii

95B08301-A7A8-40DE-9EA6-DC0318605F0E

Gdy pierwsza warstwa wyschnie, czas na nałożenie kolejnej. Zabieg ten pomoże zadbać o wzmocnienie efektu ochronnego emalii, jednocześnie pozwalając w pełni wydobyć walory kolorystyczne wybranego produktu. Druga warstwa powinna zostać nałożona jednak nie wcześniej, niż po 2-4 godzinach. Warto pamiętać o tym, że czas schnięcia zarówno pierwszej, jak i kolejnej warstwy uzależniony jest zarówno od temperatury, jak i wilgotności otoczenia. Pełne właściwości Emalia MIX Drewno Metal Inchem Polonia uzyskuje po upływie 24 godzin, stając się skutecznym i estetycznym produktem pozwalającym nadać ogrodowej architekturze nową estetykę.

 

 

Szeroki zakres dostępnych kolorów sprawia, że Emalia MIX Drewno Metal Inchem Polonia z powodzeniem wpisze się zarówno w preferencje posiadaczy domku narzędziowego, jak i najnowsze trendy związane z architektura ogrodową. Będzie chronić konstrukcję niezależnie od czynników atmosferycznych, tworząc zarazem powłokę zabezpieczającą przed działaniem pleśni, grzybów czy owadów. Ekologiczna formuła idzie w parze z łatwą w użytkowaniu konsystencją, dzięki czemu produkt zapewnia trwałe krycie, czyniąc z odnowionego domku prawdziwą, w pełni funkcjonalną dekorację przestrzeni!

Szukasz czegoś innego?

Sprawdź inne inspiracje

Masz pomysł, ale nie wiesz jak go zrealizować?

Odezwij się – pomożemy Ci przekuć Twoją wizję w rzeczywistość!