Poland

Zainspiruj się i stwórz idealną przestrzeń
z Inchem Polonia!

Metamorfoza podłogi betonowej

Podłoga wykonana z betonu to rozwiązanie, które doskonale odnajduje się nie tylko w przestrzeniach o charakterze przemysłowym, ale także pomieszczeniach gospodarczych, przydomowych warsztatach czy w garażach. Co więcej – architekci wnętrz chętnie czerpią inspiracje z duetu, jaki tworzy surowy styl i wysoka jakość tego rozwiązania, aranżując z wykorzystaniem betonowych podłóg owoczesne apartamenty, biura i lofty. Jak zadbać o renowację podłogi betonowej w kilku prostych krokach, aby móc cieszyć się jej walorami? Oto wskazówki, dzięki którym metamorfoza posadzki wykonanej z betonu nie będzie wyzwaniem!

Lista zakupów

Farba MIX Epoksydowa

Inne produkty, których będziesz potrzebować:

Niepodważalne atuty betonowych posadzek sprawiają, że są one chętnie wykorzystywane wszędzie tam, gdzie istotną rolę pełni trwałość i wysoka odporność na działanie czynników mechanicznych – to takie miejsca, jak chociażby garaże, hale przemysłowe czy parkingi podziemne. Jednak, wraz z modą na aranżację wnętrz w loftowym czy nowoczesnym stylu, nic nie stoi na przeszkodzie, aby tak wykonana podłoga stała się ozdobą wnętrza mieszkalnego. Niezależnie jednak od przestrzeni, w jakiej się znajdzie, po latach użytkowania może wymagać renowacji. Aby w prosty i efektowny zarazem sposób osiągnąć ten cel i przywrócić jej dawną estetykę oraz trwałość, warto sięgnąć po Farbę MIX Epoksydową Inchem Polonia. Jest ona nie tylko łatwa w użyciu, ale także trwała, odporna na zabrudzenia, wilgoć oraz ścieranie. Unikalne połączenie składników tworzy na powierzchni powłokę o doskonałej przyczepności, dzięki czemu produkt można z powodzeniem zastosować zarówno w przestrzeni przemysłowej, jak i wnętrzach mieszkalnych i użytkowych aranżowanych np. zgodnie z zasadami stylu industrialnego.

1. Przygotowanie podłoża

Aby skutecznie przeprowadzić metamorfozę betonowej posadzki, pierwszym etapem prac będzie dokładne oczyszczenie i odtłuszczenie przeznaczonej do renowacji powierzchni z wykorzystaniem rozpuszczalnika. Należy pozbyć się resztek starych farb pokrywających podłogę, a także wyrównać nierówności poprzez uzupełnienie wszelkich ubytków. Pozwoli to na zachowanie przyczepności nakładanej powłoki. Kolejnym etapem będzie zagruntowanie podłogi, co umożliwi równomierne nałożenie farby i uzyskanie pożądanego efektu. Aby przygotować grunt, należy Farbę MIX Epoksydową Inchem Polonia rozcieńczyć z wykorzystaniem 20% wody. Powstała masa powinna mieć jednorodną konsystencję i kolor. Dobrą praktyką, która pozwoli na harmonijne połączenie jej składników, jest pozostawienie gruntu na ok 30 min zanim naniesiemy go na odnawianą powierzchnię. Po upływie tego czasu możemy zacząć gruntowanie posadzki, równomiernie nanosząc przygotowaną masę niewielkimi partiami na posadzkę.

2. Przygotowanie Farby MIX Epoksydowej do nakładania

Kolejny etap działań możemy rozpocząć po 12 godzinach od gruntowania posadzki – to odpowiedni czas, aby zagruntowana podłoga była gotowa do malowania. Warto pamiętać o tym, aby porcję farby przygotowywać bezpośrednio przed jej nałożeniem na posadzkę. Zanim przystąpimy do działania, upewnijmy się, czy w pomieszczeniu panują odpowiednie warunki do prac malarskich (temperatura panująca we wnętrzu mieszcząca się w przedziale 10-30°C oraz wilgotność powietrza nie przekraczająca 80%). Przygotowanie Farby Mix Epoksydowej Inchem Polonia polega na połączeniu składnika A i B – przed tym każdy z nich należy dokładnie wymieszać. Łączymy je, dodając składnik B do składnika A. Powstałej w ten sposób farby nie rozcieńczamy z wodą, należy ją natomiast dokładnie wymieszać (można wykorzystać w tym celu zarówno mieszadło mechaniczne, jak i ręczne). Po wymieszaniu odstawiamy farbę na ok. 5 minut w celu równomiernego połączenia składników. Po tym czasie należy zamieszać farbę raz jeszcze.

3. Nałożenie produktu

Mając pewność, że składniki tworzą jednorodną, pozbawioną smug masę, przystępujemy do nakładania farby na posadzkę. To proces złożony z kilku etapów – pierwszą warstwę farby farbę nakładamy równomiernie na utwardzoną warstwę gruntu za pomocą pędzla, wałka lub agregatu natryskowego. W celu uzyskania pożądanego efektu zalecane jest nałożenie kolejnej warstwy produktu. Wówczas należy ponownie przygotować porcję farby odpowiednią do pokrycia odnawianej przestrzeni i nałożyć ją, gdy wyschnie pierwsza warstwa. Posadzka pokryta Farbą MIX Epoksydową Inchem Polonia będzie gotowa do użytkowania po upływie 24 godzin, natomiast pełną twardość uzyskuje po ok. tygodniu.

Farba MIX Epoksydowa Inchem Polonia przeznaczona jest do użytku wewnętrznego –z jej wykorzystaniem estetyczny wygląd oraz trwałość zyskają betonowe podłogi pomieszczeń gospodarczych, garaży czy zaaranżowanych w nowoczesnym stylu mieszkań, lokali oraz biur. Doskonale sprawdzi się podczas malowania samopoziomujących wylewek oraz innych powierzchni, które są intensywnie użytkowane, tworząc na ich powierzchni trwałą powłokę, chroniącą je przed skutkami tarcia, uszkodzeniami chemicznymi czy trudnymi zabrudzeniami. Szeroki wybór kolorów (wg. palety RAL), w jakich jest dostępna, sprawia, że bez trudu dopasujemy ją do estetyki przyjętej we wnętrzu.

Szukasz czegoś innego?

Sprawdź inne inspiracje

Masz pomysł, ale nie wiesz jak go zrealizować?

Odezwij się – pomożemy Ci przekuć Twoją wizję w rzeczywistość!