Poland

Zainspiruj się i stwórz idealną przestrzeń
z Inchem Polonia!

Ochrona i naturalny wygląd altany ogrodowej

Trudno przecenić rolę ogrodowej altany – ten szczególny element wyposażenia ogrodu ma wiele zalet. Podczas cieplejszych dni oferuje przyjemny cień, zachęcając do spędzania czasu na świeżym powietrzu, grillowania czy spotkań ze znajomymi. Zimą doskonale sprawdzi się w roli miejsca na akcesoria ogrodowe o nieco większych rozmiarach. Drewniane altany często stanowią także element dekoracyjny i podkreślają charakter przestrzeni wokół domu. Aby jednak spełniały swoje zadanie, warto zwrócić uwagę na należytą ochronę stolarki drewnianej. W jaki sposób sprawnie zadbać o wygląd altany ogrodowej i zabezpieczyć ją przed działaniem czynników zewnętrznych? Podpowiadamy!

Lista zakupów

Lakierobejca DrewnoMIX

Inne produkty, których będziesz potrzebować:

Wytwarzana na bazie wody lakierobejca DrewnoMIX Inchem Polonia jest produktem, którego receptura została opracowana z myślą o kompleksowym zabezpieczeniu drewna – będzie nieodłącznym elementem efektywnej odnowy drewnianej konstrukcji altany. Unikalna formuła sprawia, że jest ona nie tylko trwała, ale i ekologiczna. Lakierobejca Drewnomix zapewnia doskonałą ochronę przeciwko działaniu czynników atmosferycznych takich jak: deszcz, słońce, śnieg, wiatr oraz chroni drewno przed wykwitem nieestetycznych pleśni czy grzybów na które tak często narażone są drewniane elementy architektury ogrodowej. Nie tylko stworzy na powierzchni drewna szczelną powłokę ochronną, ale także podkreśli naturalne piękno słojów i ciepłej barwy drewna. Od czego więc zacząć prace renowacyjne, chcąc przywrócić ogrodowej altanie dawną świetność? Oto instrukcja krok po kroku!

1. Przygotowanie drewna

Punktem wyjścia planowanych prac renowacyjnych powinna być ocena aktualnego stanu altany i przygotowanie jej do nałożenia powłoki ochronnej. Jeśli konstrukcja drewniana była wcześniej już malowana i szpecą ją nieestetyczne fragmenty starej farby lub lakieru, należy je usunąć za pomocą szlifierki lub papieru ściernego. W przypadku, gdy zdecydujemy się na ręczne oczyszczanie drewna, warto wybrać papier ścierny o drobnej gradacji – a więc taki, którego grubość ziarna mieści się w przedziale P150-P400.


Pozbawioną warstw starej farby konstrukcję należy dodatkowo oczyścić, usuwając z jej powierzchni powstały podczas ścierania pył.


Kolejnym działaniem, które warto przeprowadzić na tym etapie jest odtłuszczenie drewna za pomocą rozpuszczalnika i ściereczki – zabieg ten pozwoli zadbać równomierne nałożenie lakierobejcy i zminimalizuje ryzyko pojawienia się przebarwień.


Ogrodowe altany różnią się od siebie gatunkiem drewna, z jakiego zostały wykonane, dlatego podczas nanoszenia na ich powierzchnię powłoki ochronnej mogą wybarwiać się w różny sposób. Aby sprawdzić, jak drewno posiadanej altany reaguje w kontakcie z wybraną lakierobejcą, przed położeniem jej bezpośrednio na drewnianą konstrukcję warto wykonać test, który pozwoli upewnić się, że wybrany wariant zapewni pożądany efekt kolorystyczny. Lakierobejca Drewno MIX Inchem Polonia dostępna jest w ośmiu kolorach – a także w wersji bezbarwnej, która idealnie podkreśli naturalny wygląd drewna, dbając jednocześnie o jego ochronę. Aby przeprowadzić próbę kolorystyczną, należy małą ilość wybranej lakierobejcy nanieść np. na niewielkim, mniej wyeksponowanym fragmencie altany, stosując się do zaleceń podanych na opakowaniu.

2. Nałożenie pierwszej warstwy lakierobejcy

Gdy wiemy już, że wybrany wariant kolorystyczny spełnia nasze oczekiwania, możemy przystąpić do kolejnego kroku – nałożenia pierwszej warstwy lakierobejcy na całą konstrukcję altany. Chcąc uzyskać jak najlepsze efekty, warto pamiętać o tym, zaplanować prace renowacyjne w ogrodzie na ciepły, pogodny i bezwietrzny dzień.

Lakierobejcę nakładamy na wybraną powierzchnię za pomocą wałka, pędzla lub pistoletu natryskowego. W przypadku, gdy nasz wybór padnie na jedną z dwóch pierwszych opcji, nakładajmy produkt, nabierając na pędzel niewielką ilość lakierobejcy na wałek lub pędzel i nanosimy ją na drewnianą powierzchnię zgodnie z kierunkiem włókien w taki sposób, aby jedna warstwa lekko nachodziła na drugą. Ta technika sprawi, że lepiej zadbamy o równomierne i pełne pokrycie malowanej powierzchni, a zarazem – pełniejszą ochronę konstrukcji przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych.

3. Nałożenie kolejnej warstwy lakierobejcy

Po upływie ok. 60 minut zaleca się nałożenie drugiej warstwy produktu – nie tylko wzmocni to efekt ochronny, ale także pozwoli w pełni wydobyć walory wybranego wariantu kolorystycznego lakierobejcy i podkreślić estetykę odnawianej altany. W tym przypadku, w zależności od wybranej metody malowania, powtarzamy czynności z poprzedniego kroku, stopniowo i równomiernie nanosząc produkt na powierzchnię altany. Ostateczny efekt osiągnięty zostanie zostanie po 24 godzinach od nałożenia drugiej warstwy – wówczas lakierobejca DrewnoMIX Inchem Polonia uzyskuje swoje pełne właściwości, skutecznie chroniąc drewno.

 

DrewnoMIX Inchem Polonia będzie doskonałym wyborem zarówno w przypadku ochronnego, jak i dekoracyjnego malowania powierzchni drewnianych. Zaawansowana formuła tworzy na powierzchni drewna powłokę, która bez względu na porę roku zabezpieczy ulubione miejsce relaksu w ogrodzie. Szeroki wybór dostępnych kolorów – dąb, teak, palisander, jodła, biel, szarość, srebro oraz venge – oraz wariant bezbarwny lakierobejcy sprawiają, że każda drewniana altana ma szansę odzyskać dawne piękno!

Szukasz czegoś innego?

Sprawdź inne inspiracje

Masz pomysł, ale nie wiesz jak go zrealizować?

Odezwij się – pomożemy Ci przekuć Twoją wizję w rzeczywistość!